Copyright 2025 - ПГИМ "Йордан Захриев"-Кюстендил

80 години ПГИМ

     На 6 декември- Деня на банкера, нашата гимназия отбеляза своя 80-годишен юбилей. Мотото на рождения ни ден е "Единни".
    Гости на празника бяха областният управител, кметът на града, експерти от РУО- Кюстендил, директори на гимназии и основни училища, както и много родители, бивши директори, учители и ученици.
    В залата на театъра се настани духът на тържеството и топлината. Поздравите на гостите ни развълнуваха. Спомените за предишните ни доказаха, че доброто ни прави единни.
    Янислав Попов-випуск 2019, ни поднесе монолог за стойностното в живота и се върна в ученическите години.
   Вокалната група на гимназията "По ноти" изпя любими песни. Карина-8.в, Нанси и Андреа-9.г и Йоана от 11.в клас представиха индивидуални изпълнения. На пианото акомпанираше Таня от 8.в клас.
    Училищният танцов ансамбъл "Шопско веселие" беше част от прекрасното настроение.
    Благодарим на водещите и на всички, които направиха незабравим рождения ни ден!
    Единни продължаваме напред.
Повече за събитието можете да намерите на Приятели на ПГИМ

9.png

НАЦИОНАЛНА КРЪГЛА МАСА НА ТЕМА „ФИНАНСОВА И ИКОНОМИЧЕСКА ГРАМОТНОСТ“

По покана на ректора на ЮЗУ „Неофит Рилски“ Благоевград проф. д-р Николай Марин директорът на ПГИМ Ивайло Карадачки и Диляна Боева – старши учител,  взеха участие в работата на  Национална кръгла маса на тема „Финансова и икономическа грамотност“. Събитието е организирано от ЮЗУ  и Съюзът на българските учители, под патронажа на министъра на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков.

Форумът бе открит от д.ик.н. Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители (СБУ). Сред гостите на научното събитие бяха Заместник-министърът на образованието и науката (МОН) Емилия Лазарова, председателят на Комисията по образованието и науката в Народното събрание Красимир Вълчев, ректорът на Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов доц. д-р Марин Маринов и зам.-ректорът по международната  дейност на Университета за национално и световно стопанство доц. д-р Янко Христозов.

В първия панел участие взеха проф. д-р Янка Стоименова, която говори за интердисциплинарния подход при усвояване на икономически знания от учениците в начален етап на основното образование, д-р Лилия Стоянова, която засегна темата за финансовата грамотност и компетентностния подход. Доц. д-р Павлина Димитрова обърна внимание на финансовата култура в сферата на висшето образование.

Докладът, с който се представи гимназията в панела беше на тема „Иновативни практики при преподаване на финансова грамотност в средното образование“.  В него се  разглежда същността и значението на финансовата грамотност и необходимостта от изграждане на устойчиви финансови навици у младите хора чрез прилагане на подходящи образователни програми в средното образование. Представя се и прилаганата в гимназията иновация „Финансово и правно грамотни в XXI век“. Направени са и препоръки за подходящи образователни инициативи за подобряване на качеството на финансовото образование и ролята на икономическите гимназии в този процес.

Във втория панел на кръглата маса със свои разработки се включиха проф. д-р Ганчо Ганчев, доц. д-р Димитър Рафаилов и Мая Милева.

Научният форум приключи с дискусионен панел, по време на който беше поставен акцент върху значимостта на съвместната работа между образователните институции, бизнеса и държавните структури за повишаване на финансовата култура в България. Участниците споделиха успешни практики, иновативни методи за преподаване и набелязаха конкретни мерки за подобряване на програмите за обучение в тази важна област.

Снимка_ЮЗУ_1.jpeg

СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ БИЗНЕСА И ОБРАЗОВАНИЕТО

И през настоящата учебна година продължаваме работата по нашата иновация „Финансово и правно грамотни в XXI век“, с която искаме да развием у учениците задълбочено разбиране на финансовите и правни аспекти на съвременния свят.  Чрез партньорство с експерти от бизнеса и интегриране на практически дейности в нашата учебна програма, ние целим да ги подготвим за вземане на  информирани финансови решения, ефективно управление на личните им финанси и справяне с финансовите предизвикателства на днешния ден .

Успешното ни партньорство с бизнеса този път беше реализирано със съдействието на „УниКредит Булбанк“. В часа по „Финансова грамотност“ на 10-б клас, специалност „Електронна търговия“ с преподавател Диляна Боева, банковият експерт  госпожа Радослава Янкова запозна учениците с някои кредитни продукти, техните условия и предимства. Те  научиха как да сравняват и анализират тези продукти, като вземат предвид различни фактори. Експертът отговори на въпроси, свързани с ипотечни, потребителски и студентски кредити, кредит овърдрафт, дебитни и кредитни карти.  Тази среща не само направи урока по-интересен и ангажиращ, но и даде на учениците възможност да придобият ценни умения, които ще им бъдат полезни в бъдеще.

Разделихме се с обещание за нови срещи и по други теми от учебната програма по „Финансова грамотност“.

Bulbank.jpg