Начало
СЪОБЩЕНИЕ
08, 09 и 10 юни 2026 г. са дни, в които обучаемите лично може да се запознаят със своята оценена изпитна работа срещу документ за самоличност и в присъствието на представители на комисията за придобиване на професионална квалификация.
Комисията за придобиване на професионална квалификация ще работи в канцеларията на училището от 9.00 до 16.00 часа в посочените дни.
ПЪРВА УСПЕШНА СЕДМИЦА ОТ МОБИЛНОСТТА НА УЧЕНИЦИТЕ НА ПГИМ „ЙОРДАН ЗАХАРИЕВ“ В ПОРТО
Измина първата седмица от мобилността на 20 ученици от ПГИМ „Йордан Захариев“ в гр. Порто, Португалия, реализирана по програма „Еразъм+“ в рамките на проект „Социални политики в бизнеса – ключови умения за млади мениджъри“ № 2025-1-BG01-KA122-VET-00313590.
През изминалите дни участниците се включиха в разнообразни образователни и практически дейности, насочени към развиване на знания и умения в областта на социалното предприемачество, социалната отговорност на бизнеса и управлението на човешките ресурси.
Една от първите инициативи беше посещението на Porto Social Hub, където учениците присъстваха на специализирана лекция, посветена на възможностите за развитие на социално предприемачество и участието на младите хора в европейски програми и инициативи. Те се запознаха с дейността на European Solidarity Corps и научиха повече за възможностите за участие в Erasmus for Young Entrepreneurs, както и за начините за създаване и реализиране на собствени социални проекти.
В рамките на програмата учениците посетиха и компанията Cachupa – организация, специализирана в сферата на социалния маркетинг. По време на срещата представители на компанията представиха своята мисия, реализираните проекти и предизвикателствата пред социално отговорния бизнес. Последвалата дискусия даде възможност на участниците да се запознаят с успешни практики и иновативни подходи за постигане на положително обществено въздействие чрез маркетингови стратегии.
Особено ценен практически опит учениците придобиха чрез работата по казус, свързан със социалното включване на служители в неравностойно положение. В ролята на изпълнителни директори те проведоха теренно проучване в Порто, наблюдаваха реални ситуации и анализираха предизвикателствата, пред които са изправени различни групи работещи. На базата на събраната информация разработиха предложения за социални политики, включващи финансови стимули, гъвкави условия на труд, здравни мерки и възможности за обучение и професионално развитие. Всеки екип аргументира своите решения с конкретни наблюдения и реални потребности на служителите.
Тези дейности помогнаха на учениците да разберат по-добре как компаниите създават и прилагат социално отговорни политики, както и как социалните и икономическите фактори влияят върху управленските решения в съвременния бизнес.
Първата седмица от мобилността премина изключително ползотворно и вдъхновяващо. Освен нови професионални знания и практически умения, учениците натрупаха ценен международен опит, развиха своите комуникационни и екипни умения и се докоснаха до добри европейски практики в областта на социалното предприемачество.
Всички дейности се осъществяват с любезното партньорство на Associação Eurieta!
Следете за още новини и впечатления от следващите дни на мобилността в Порто и на страницата ни във Facebook – Приятели на ПГИМ Кюстендил !

ПГИМ ВЗЕ УЧАСТИЕ ВЪВ ФОРУМ ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИНОВАЦИИ
Иновацията на ПГИМ "Финансово и правно грамотни в XI век" беше представена на регионалния форум „Еволюция на знанието – иновативни решения за качествено образование“ в 55. СУ „Петко Каравелов“ в София, организиран по Националната програма на МОН „Иновации в действие“.
Своите успешни иновации в обучението на събитието представиха 21 училища и 7 водещи университета, сред които СУ "Св. Климент Охридски", УНСС, ТУ и др.
„Наш приоритет е иновациите да бъдат споделяни, а добрите практики да се виждат“, каза заместник-министърът на образованието и науката д-р Таня Панчева при откриването на форума.
Участник във форума от ПГИМ беше Диляна Боева - старши учител по професионална подготовка.

Отличие "Учител в гимназиален етап"
Община Кюстендил и РУО- Кюстендил отличиха изтъкнати учители и дейци на културата. За втора поредна година бяха връчени ежегодните награди в сферата на образованието. Госпожа Мария Кирилова- старши учител по български език и литература, получи отличието "Учител в гимназиален етап" за постигнати високи резултати, творческа активност и издигане авторитета на образованието в Община Кюстендил.



